Altınoluk

Altınoluk Balıkesir Edremit ilçesinde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir beldedir.

Altınoluk otelleri ve altınoluk pansiyonları gün geçtikçe artan kalite ve cazibeleri ile Edremit otelleri içerisinde kendilerini ön plana çıkartmayı başarmışlardır.

Altınoluk turizm ve kültür bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü bazı projelere de önümüzdeki yıllarda ön ayak olacaktır, özellikle tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması ile bölgeye yerli ve yabancı turistlerin akın edeceği bir gerçektir.

Edremit ilçesine 25 kilometre uzaklıkta olan Altınoluk beldesi, mitolojide “Işıklar sahili” olarak geçen bölgede yer almaktadır. Günümüzde Antandros antik şehrinin kalıntılarınında bulunduğu Altınoluk beldesi Antandros antik kentinin daha çok gün yüzüne çıkması ile birlikte turizmde de kendinden bolca söz ettirmektedir. Kuzey kesimlerinde Kaz dağları (eski adıyla ida dağları), güney kesimlerinde Ege denizi yer almaktadır. Neredeyse 365 gün yeşil olan Altınoluk beldesinde oksijen miktarı çok yüksek seviyelerde olup, çeşitli rahatsızlıklara karşı insanlar bu bölgede konaklamayı tercih etmektedirler.

Altınoluk da yerleşim alanı olarak kullanılan bölgeler eski çağlarda daha çok, Kaz dağları (Eski adı ile İda dağları) üst kesimlerinde yer almaktadır, mitolojik bir şehir olan Antandros‘ a ait bilgiler incelendiğinde bölgenin yerleşim alanı olarak kullanılması Milattan önce 5. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bölgede halen süren kazı çalışmaları ile büyük ölçüde gün yüzüne çıkan Antandros antik kenti ve kalıntıları bölgenin ne denli önemli bir yerleşim alanı olduğunuda göstermektedir.

Herodotos’un bir Pelasg yerleşkesi olarak bahsettiği Antandros antik kenti Vergilius, Phryg yerleşimi olarak bahseder. Vergilius’un “Aeneis” adlı eserinde M.ö. 1200′lü yıllarda Akhalar ve Troialılar arasında çıkan savaş sonrasında yıkılan Troia kentinden kaçan Aeneas ve yanındakilerin bir Phryg yerleşimi olan ve İda Dağı eteklerinde bulunan Antandros’ta donanmalarını kurduklarından bahsedilir.

Milattan önce 4. yüzyıl ,da Büyük İskender Anadolu’ yu ele geçirmiş, Pers Satraplık merkezi Daskyleion kontrolündeki Antandros, özgürlüğüne kavuşmuştur. M.ö. 4. yüzyılın ikinci yarısından itibaren özgür bir kent olarak sikke basmaya başlamıştır (Daha önce de basıyordu). Roma’nın Anadolu’ya girmesinden sonra tüm Anadolu gibi Roma egemenliğine giren Antandros, Hıristiyanlık döneminde bir piskoposluk merkezine dönüşmüştür. Daha sonra Orta çağdaki Arap akınlarından rahatsız olan halkın, korunmak amacıyla bugünkü adı şahin kale olan surla çevrili, sarp kayalık üzerine taşındığı anlaşılmıştır. Yerleşim alanı, kurtuluş savaşı öncesinde bugünkü Altınoluk beldesinin eski köy yerleşiminin bulunduğu alana taşınmış ve piskoposluk merkezi olan yerleşme, Papazlık adını almıştır.

1927 yılına kadar adı “Papazlık” olarak geçen bölgeye ait ilk veriler 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ ın saltanatının ilk zamanlarında yaptığı sayımlara kadar uzanır. Altınoluk yani “Papazlık” beldesinin ilk sakinleri Osmanlı devletinin derbentçi kaydetip yerleştirdiği Söğütlü yörüklerden oluşmaktadır.

Ayrıca bölgede oluşan Rum yerleşimi 1820′ li yıllarda Midilli adasından çalıştırılmak için getirilen Rumların zamanla bölgede çoğalıp, iskan tutmalarıyla oluşmuştur, Rumların ibadetleri için birde kilise yaptırılmış olan bölgede o zamanki Türk yerleşimcilerinin Hıdırlar, Kadirler ve Sakarlar olarak anılan ailelerden oluştuğu bilinmektedir. Altınoluk beldesinde geçmişten günümüze kadar korunmuş olan Türk ve Rum sivil mimari örnekleri bulunmakta olup sadece Altınoluk köyünde 36 adet tarihi yapı tescil altına alınmıştır.

Sahip olduğu coğrafya ve doğal güzellik nedeniyle göz büyüleyici güzellikleri içerisinde barındıran Altınoluk, Altınoluk olarak 450 yıllık Türk dünyası geçmişine, 2800 yıllık Antandros kenti ile birleşince ortaya çıkan tablo herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Nereleri görmeliyim?

____________________________________________________________Şeref Türüdü diyor ki:

Apart Toprak ,inşaatı henüz tamamlanmış ve 2009 yılı yaz sezonu ile birlikte Doğa ve Oksijen cenneti olan Altınolukta siz değerli misafirlerine,geçirecekleri tatillerinde ilk defa ev sahipliği yapacaktır.
Otelimizin tüm ekipmanları yatak,uyku setleri,oturma gurupları herşey ilk defa kullanıma sunulmaktadır.
Toplam kalite yönetimi çerçevesinde temizlik ve hijyen,sizlere sunmayı hedeflediğimiz eviniz rahatlığındaki konfor kadar bizim için ön plandadır.

Apartımız bulunduğu konum dolayısıyla tatilinizde size tüm imkanları kolaylıkla sunmaktadır. Cumartesi günleri kurulan Altınoluk pazarı Apartımızın bulunduğu cadde üzerindedir.Ayrıca Tansaş Migros gibi büyük marketlere,Çarşı Merkezine,Benzin istasyonuna ve Denize en fazla 100-400 Metre mesafededir.

Tüm dairelerimizde ; 24 saat sıcak su -uydu anten Tv-Buzdolabı-Ocak-Balkon-Barbekü-Duşakabin-Kablosuz İnternet ,siz değerli konuklarının hizmetindedir.

Apartımızın bulunduğu Konumda Ön ve yan paralelindeki Caddelerin korunaklı ve geniş olması dolayısıyla Aracınız için otopark sorununuzda olmayacaktır.

Daha detaylı bilgi ve reezervasyon için

0542 623 22 52
0266 396 68 00

beyhan soyan diyor ki:

Günlük fiyat listenizi öğrenmek istiyorum


»