Antandros antik kenti

Antadros antik kenti 1842 yılında ilk defa adının geçtiği yazıtların bulunması ile yapılan araştırmalar sonucunda tarihi milattan önce 5.yüzyıla kadar uzanan tarihi kent.

1842 yılından günümüze kadar uzanan çalışmalarda Antadros antik kenti ile ilgili birçok detay bulunmuştur, halen Ege üniversitesi Arkeoloji bölümü ve çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından destek verilerek yapılan Antadros antik kenti kazı çalışmalarının başında Doç. Dr.  Gürcan POLAT bulunmaktadır.

Antandros antik kenti tanıtım videosu

Antandros Nekropolisi
Antandros antik kenti Nekropolis kazıları 2001 yılında başlamıştır, zamanla kazı alanının yoğunluğu nedeniyle dört bir yana genişletilmiş ve büyük bir açma halini almıştır. Antandros nekropolisi coğrafi konumu nedeniyle kuzey yamacından gelen toprakla örtülü bir tabaka halini almıştır. Ortalama 300 metrekarelik bir alanda gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bugüne kadar 277 mezar saptanmıştır.

Antandros da gün yüzüne çıkarılan antik yamaç ev

Eski Roma Dönemi villası Milattan sonra 4. yüzyılda yapıldığı anlaşılan bir yapıdır, günümüze kadar ortaya çıkarılan 19 ayrı mekanı bulunmaktadır, ayrıca bu yamaç evde ortaya çıkarılan birçok yapı Altınoluk beldesinin tanıtımında önemli rol oynamaktadır.

Antandros antik kenti yol üstü, dereboyu ve yol altı bölümleri

Antandros antik kenti arkeoloji görevlileri tarafından kentin önemli bir bölümünü kapsayan bölümlerdir, yol üstü, dereboyu ve yol altı bölümleri dönemin gündelik yaşamı, kentin kuruluşu hakkında önemli detayları içermektedir.

Antandros kenti su altı araştırmaları

Antik kaynaklardan önemli bir tersane merkezi olduğu bilinen Antandros kentinin, birinin ismi Aspaneus olan en az iki limanın olduğu bilgisi edinilmektedir. Bu bilgi ile 2003 yılı kazı sezonunda ODTÜ Su Altı Topluluğu’na bağlı dokuz kişilik bir ekip ile 9 gün süren bir su altı taraması gerçekleştirilmiştir.

Antandros antik kenti hakkında daha fazla bilgi için

www.antandros.org

Not: Bilgi çağında, ülkemizi ilgilendiren yegane gelir kaynaklarından biri olan turizme büyük ölçüde katkı sağlayacak bu gibi çalışmaları internet ortamında bile kısıtlayan, tanıtımını engelleyen ve yapılan çalışmaların her hakkını saklı tutan öğretim görevlileri ve kamu çalışanlarına bir sitem etmeden duramayacağız, yaptığınız çalışmaların sadece sizi ilgilendirdiğini, kendiniz için yapıldığını düşünüyorsanız gerçekten başarılısınız. Tanıtıma katkı payınız bu politikalarla malesef sıfır.

____________________________________________________________Zehra Akören diyor ki:

Bu hafta sonu Afrodit Otelin sahibi Vecdi bey ;antik kentle buluşmamızı kendisine teşekkürler……..


» «